Choć metoda gotowania sous vide powstała we Francji już w latach 70 ubiegłego wieku, w dalszym ciągu uchodzi za dosyć mało znaną i popularną technikę kulinarną. Jeśli jeszcze nie słyszałeś o tej innowacyjnej metodzie gotowania, nie musisz się martwić, bo dzisiaj wyjaśnimy na czym polega jej tajemnica i przekonamy Cię, że gotowanie sous vide w domu jest o wiele prostsze niż myślisz!
NA CZYM POLEGA GOTOWANIE SOUS VIDE?
Sous vide po francusku oznacza ,,w próżni’’ i to właśnie w niej tkwi cały sekret tej techniki. Żywność, którą gotujemy metodą sous vide zamykana jest szczelnie w przeznaczonych do tego plastikowych woreczkach, odpornych na działanie temperatury, z których całkowicie usuwane jest powietrze. W ten sposób w woreczku powstaje próżnia, która jest w tym wypadku kluczem do sukcesu. Tak zapakowana żywność umieszczana jest następnie w wodzie, o ściśle określonej dla danego rodzaju żywności temperaturze. Co najważniejsze, gotowanie w folii próżniowej odbywa się w temperaturze znacznie niższej niż ta, której użylibyśmy do tradycyjnego gotowania. Łatwo się domyślić, że kosztem niższej temperatury konieczne jest wydłużenie czasu gotowania, który wynosi zazwyczaj od 1 do 8 godzin, a w niektórych przypadkach jeszcze dłużej.
JAKIE PRODUKTY MOŻNA GOTOWAĆ METODĄ SOUS VIDE?
Metoda sous vide sprawdzi się w przypadku przygotowania różnego rodzaju mięs, w tym wołowiny, cielęciny, wieprzowiny czy drobiu, jak również ryb, owoców morza, warzyw czy nawet jaj i kasz.
JAKIE SĄ ZALETY GOTOWANIA PRÓŻNIOWEGO SOUS VIDE?
Gotowanie próżniowe ma niesamowicie dużo zalet, których ciężko nie docenić, dlatego też zdobywa coraz większe grono swoich zwolenników.
- Posiłki gotowane sous vide zachowują pełnię swoich naturalnych walorów smakowych. Wszystko przez to, że przez produkty cały czas gotowane są tylko i wyłącznie we własnym soku. Naturalny smak i aromat wydobyty z tak przygotowanych potraw jest na tyle intensywny, że dodatek przypraw niekiedy przestaje być konieczny, aby cieszyć się niewiarygodnie pysznym posiłkiem.
- Z uwagi na niską temperaturę, w której gotowane są produkty, nie tracą one swoich naturalnych wartości odżywczych. Nie mają one również szansy, aby zostały wypłukane do wody, co ma miejsce w przypadku tradycyjnego gotowania produktów bezpośrednio w wodzie. Posiłki przygotowane metodą próżniową są więc pełne witamin, mikroelementów i wartości odżywczych.
- Produkty na talerzu wyglądają niezwykle apetycznie, gdyż zachowują swój pierwotny kształt i kolor.
- Próżniowo zamknięte w woreczkach produkty nie mają bezpośredniego kontaktu z powietrzem, które umożliwia rozwój bakterii tlenowych. Co za tym idzie, produkty znacznie dłużej zachowują swoją świeżość, możemy więc przez dłuższy czas przechowywać je w lodówce.
SOUS VIDE – JAKI SPRZĘT JEST POTRZEBNY?
Urządzeniem niezbędnym, aby zacząć przygodę z gotowaniem sous vide jest zgrzewarka próżniowa, która pomoże Ci hermetycznie zamknąć produkty w foliowych woreczkach. Co kiedy mamy już szczelnie zapakowane próżniowo produkty? Zdecydowanie potrzebujemy naczynia z wodą, której temperaturę będziemy mogli stale kontrolować przez cały czas gotowania w niej produktu. Czy może być to tradycyjny garnek, który każdy z nas na pewno posiada w swojej kuchni? Może, pod warunkiem, że posiadamy dodatkowy sprzęt, zwany cyrkulatorem sous vide. Cyrkulator należy przymocować do naczynia za pomocą specjalnego uchwytu i zanurzyć w wodzie, a urządzenie podgrzeje ją do zadanej przez nas temperatury, która będzie utrzymywana przez cały czas gotowania. Funkcję gotowania sous vide posiada również wielofunkcyjne urządzenie kuchenne, które znajdziesz w naszym sklepie. Wystarczy, że na wyświetlaczu ustawisz odpowiednią temperaturę, do której ma podgrzać się woda w naczyniu urządzenia i umieścisz w niej zamknięte w woreczkach produkty, aby przygotować swój ulubiony posiłek!
SOUS VIDE PRZEPISY
Przekonaj się sam, że gotowanie sous vide w domu nie jest takie trudne jak może się wydawać i wypróbuj nasze przepisy na pyszne i zdrowe posiłki!
Schab sous vide w sosie pieczarkowym
Składniki:
ok. 500 g schabu pokrojonego w plastry
500 g pieczarek,
1 duża cebula,
2 ząbki czosnku,
2 łyżki oleju
1 łyżka masła
0,5 szklanki słodkiej śmietanki 30%
świeża natka pietruszki
sól, pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
Plastry schabu delikatnie rozbij, a następnie przypraw pieprzem i solą. Mięso umieść w specjalnych woreczkach sous vide, zamknij je próżniowo i gotuj przez 50 minut w temperaturze 55 stopni C. W czasie kiedy schab się gotuje, umyj i obierz pieczarki, a następnie pokrój je w cienkie plasterki. Cebulę pokrój w drobną kostkę, czosnek posiekaj lub zetrzyj na drobnej tarce. Na patelni rozgrzej olej i zeszklij cebulę, następnie dodaj czosnek. Wszystko podsmaż jeszcze przez około 3 minuty, dodaj pokrojone w plasterki pieczarki i całość smaż jeszcze przez około 7 minut, cały czas mieszając. Dodaj masło i poczekaj, aż się rozpuści. Następnie wlej śmietankę, posól i popieprz do smaku wedle własnych preferencji. Całość zagotuj i odstaw z ognia. Na koniec do sosu dodaj świeżą natkę pietruszki. Ugotowany schab połącz z sosem. Smacznego!
Łosoś sous vide z batatami i sałatką z roszponki
Składniki:
400 g surowego łososia
sok z połowy cytryny
3 średnie bataty
oliwa z oliwek
sól, pieprz (opcjonalnie)
1 łyżka słodkiej papryki
świeży lub suszony tymianek
200 g roszponki
kilka pomidorków koktajlowych
1 łyżeczka musztardy
0,5 łyżeczki miodu
Sposób przygotowania:
Łososia przekrój na dwa mniejsze kawałki (po około 200g), skrop sokiem z cytryny, posyp tymiankiem i zamknij próżniowo każdy kawałek w osobnym woreczku. Kawałki łososia gotuj sous vide w temperaturze 50 stopni C przez około 50 minut. W międzyczasie bataty obierz ze skórki i pokrój na mniejsze kawałki. Polej oliwą z oliwek, dopraw solą i pieprzem, posyp słodką papryką oraz świeżym lub suszonym tymiankiem. Bataty włóż do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C i piecz przez około 25 minut. Dwie łyżki oliwy z oliwek wymieszaj z łyżeczką musztardy i połową łyżeczki miodu. Tak przygotowanym sosem polej sałatkę z roszponki, na wierzch ułóż pomidorki koktajlowe. Ugotowanego łososia podawaj z batatami i przygotowaną sałatką z roszponki. Smacznego!